Petek, 6. junij
LUČKA MED MEHIKO IN SLOVENIJO: predstavitev ilustrirane knjige Barbare Vuge in Marka Ropa o otrocih, ki živijo med dvema kulturama
9.30–10.30
Kdo sem? Od kod prihajam? Koliko jezikov govorim? Ali z obema staršema govorim v istem jeziku? Kaj pa z babicama in dedkoma, bratranci, sestričnami, tetami in strici? Imam enak pogled na svet, kot ga imajo moje sošolke in sošolci, prijateljice in prijatelji? Ali me učiteljica vedno razume? Ali kdaj ne najdem pravilne besede in sem zato tiho?
Lučka Tuintam je knjiga o deklici, ki o sebi misli, da ni nič posebnega in da je povsem običajna deklica, tako kot so vsi otroci okoli nje. Vseeno pa iz okolice nenehno sprejema sporočila, da ni tako: ker je njena mama Slovenka, oče pa Mehičan, to v njeni okolici zbuja radovednost. Zakaj na jakni nosi značko s slovensko zastavo in kakšen jezik govori? Lučka zna vse to pojasniti, a vendarle včasih začuti, da svet ne razume njene potrebe, da bi ostala neopažena in običajna.
Pogovor z avtorico Barbaro Vugo o njeni drugi knjigi bo krožil okoli vprašanja, kako naj se vedemo do ljudi, ki prihajajo iz drugačnih okolij in kako naj jim v času največje migracije v novejši zgodovini pomagamo, da se bodo v naši družbi počutili sprejete.
Za otroke
Sodeluje: Barbara Vuga
Prireditelj: Založba Malinc
DAVKARIJA – BEDARIJA: kamišibaj in delavnica za vedoželjne učence prve in druge triade osnovne šole
10.30–11.30
Ali so davki res bedarija? Kako otrokom na preprost in zabaven način pojasniti, kaj sploh so davki, zakaj jih moramo plačevati in kaj se zgodi, če jih ne? Prisrčna zgodba o Tončku, ki se poda na pot odkrivanja solidarnosti in povezanosti med ljudmi za skupni blagor vseh, bo s kamišibajem, pripovedjo posebnega japonskega gledališča (butaj), otroško pozornost usmerila v lesen okvirček in ilustracije, ki se nanizajo v njem. Kamišibaj ustvari posebno domačno vzdušje med najmlajšimi poslušalci in jih drži v pričakovanju vse do zaprtja ›zaves‹. Sledila bo izobraževalna delavnica, na kateri bomo davke povezali s književnostjo, nato pa svoje znanje preverili s kvizom. Za konec nas čaka še (čokoladna) preizkušnja, pri kateri se bomo skupaj odločali o usodi prav posebnega Pujska. Vabljeni na izvirno in zabavno urico davčnega opismenjevanja otrok (in odraslih)!
Sodeluje: Katja Žerovnik
Prireditelj: Založba Emily June Novels
LIST ZA LISTOM - ZELIŠČARSKI SPREHOD PO TIVOLIJU
14.00–15.00
Zdravilne rastline ne rastejo le visoko na gorskih pašnikih in globoko v gozdovih. Veliko jih je tudi nam čisto pred nosom, v mestnem parku. Ogledali si bomo vse od velikih dreves, kot sta lipa in vrba, do najmanjših zeli, kot sta trpotec in regrat. Med rastline, njihove zdravilne snovi ter tradicionalno in sodobno uporabo vas bo popeljal prof. dr. Samo Kreft, avtor in urednik mnogih knjig o zdravilnih rastlinah in zdravi prehrani.
Zbor pri stojnici Zavoda za gozdove na knjižnem sejmu festivala, od tam skupaj krenemo v park
Vodi: Samo Kreft
Prireditelj: Društvo slovenskih pisateljev
168 UR POKONCI ZA KULTURO: pogovor o monografiji Glorjane Veber
15.00–16.00
Pesnica in raziskovalka dr. Glorjana Veber je na podlagi svoje doktorske disertacije ›Poezija – element družbene spremembe‹ nedavno objavila monografijo 168 ur pokonci za kulturo – Literarne situacije in transformativna moč poezije, v kateri sistematično obravnava ključno umetniško dogajanje v zadnjih desetletjih, predvsem tematiko družbenega angažmaja pesnic in pesnikov. Pri tem prikazuje in reflektira lastne bogate izkušnje iz številnih (približno 1000) skupinskih projektov, ki so se organizacijsko artikulirali predvsem skozi Aggressive Theatre, zavod in nato inštitut IRIU (inspiracija, raziskovanje, inovacija, umetnost). Avtor spremne besede k monografiji dr. Boris A. Novak je o njej zapisal, da »ni le natančna literarnovedna, kulturološka in sociološka refleksija zgodovine družbenokritične poezije in etičnega oziroma političnega angažmaja pesnikov kot državljanov, je tudi pesniški manifest, ki vsebuje lucidno analizo sedanjega družbenega stanja in sistematično artikulirane predloge za pesniške akcije, ki naj s sintezo pragmatizma in idealizma pripomorejo k boljši, bolj človečni družbi«. V pogovoru s sourednikoma knjige bo Glorjana Veber predstavila njen transformativni potencial, ki izhaja iz izvirnega koncepta literarnih situacij.
Sodelujeta: Glorjana Veber, Alenka Jovanovski
Povezuje: Gašper Malej
Prireditelj: KUD AAC Zrakogled
REKREATIVNI DOLGOMETRAŽCI: avtorsko branje udeleženk delavnice proznega pisanja Rekreativni dolgometražci s Stanko Hrastelj
16.00–17.00
Rekreativni dolgometražci je ime delavnice kreativnega pisanja, ki se posveča pisanju daljših proznih besedil. Poteka v majhni skupini med marcem do junijem 2025, v živo na Društvu slovenskih pisateljev in po spletu. Na srečanjih s pogovori in analizo pisnih nalog razmišljajo, kje vznikajo ustrezni motivi za pripovedi, kako začrtati in napisati dobro pripovedno prozo, kakšne so razlike med kratkimi zgodbami in daljšimi proznimi deli, kako naj posameznik čim bolje pristopi k pisanju dolgometražcev in še o marsičem.
Mentorica delavnic je Stanka Hrastelj, avtorica treh zbirk poezije in dveh romanov, urednica, piska spremnih besed, organizatorica kulturnih prireditev, moderatorka in mentorica kreativnega pisanja. Je dobitnica več vidnih nagrad za literarne dosežke: modre ptice za najboljši roman, nagrade za najboljši literarni prvenec, nazivov vitezinja poezije in najboljša mlada pesnica festivala Urška. Z mentorstvom literarnih delavnic se intenzivno ukvarja zadnjih osem let.
Sodelujejo: Bojana Dragoš, Katja Rade, Mojca Straus Istenič, Nataša Skušek, Ana Šalgaj, Petra Zorn
Glasbena kulisa: Uroš Novak
Povezuje: Stanka Hrastelj
Prireditelj: Zavod Zakajpane v sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev
DIALOG ZA OPREDELITEV ANTIFONE DJUNE BARNES
17.00–18.00
Djuna Barnes (1892–1982) je sámo sebe označila kot najslavnejšo neznanko svojega stoletja. Danes velja za kultno ameriško avtorico 20. stoletja. O njeni enigmatični drami Antifona (1958, 1962), ki spominja na staro angleško dramatiko, je T. S. Eliot leta 1954 dejal, da se v njej zgodi jedrska eksplozija v jeziku in da jo bodo razumeli šele čez petdeset let. Danes, ko je pred nami tudi slovenski prevod te igre, je prišel čas za to.
Sodeluje: Miklavž Komelj
Povezuje: Ana Geršak
Prireditelj: Založba /*cf. – Zavod za založniško in raziskovalno dejavnost
ČRNA SKRINJICA NA SLOVENSKIH DNEVIH KNJIGE
18.00–19.00
Črna skrinjica bo predstavila tri svoje pesnike, natančneje, pesnika in pesnico.
Hannah Koselj Marušič bo brala iz prvenke Vse je eno vse je vseeno, Gal Grobovšek prav tako iz prvenke Džez Pank, Matjaž Zorec pa iz svoje nove knjige Lastna hvala se po blatu vala.
Glavni in odgovorni urednik Črne skrinjice Dejan Koban se bo nato z njimi pogovarjal o njihovih poetikah, o občutkih, ko so knjige prišle v svet, o položaju poezije v današnjem času, o tem, katere so njihove najljubše pesnice oz. pesniki. In še kaj.
Sodelujejo: Hannah Koselj Marušič, Gal Grobovšek, Matjaž Zorec
Povezuje: Dejan Koban
Prireditelj: Črna skrinjica (Literarno društvo IA) v sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev
MLADA POEZIJA
19.00–20.00
Legendarna zbirka Aleph je v 40 letih svojega obstoja kljub oviram postala sinonim za novo literaturo, predvsem poezijo. Na Slovenskih dnevih knjige predstavljamo tri novitete iz zbirke, in sicer prvenec Špele Setničar Vse, kar ti moram povedati ter drugi pesniški knjigi Aljaža Koprivnikarja (De)kompozicije in Natalije Milovanović Tuja mehkoba, katerih opažena in kritiško odlično sprejeta prvenca sta bila prav tako objavljena v zbirki Aleph.
Sodelujejo: Aljaž Koprivnikar, Natalija Milovanović, Špela Setničar
Povezuje: Brane Mozetič
Prireditelj: Center za slovensko književnost